آموزش ماهیگیری

پرتاب بلند

[مقاله ای واقعا آموزنده از مربی کلاسهای آموزش کپورگیری. فردی که تعداد معدودی مقاله در اینترنت منتشر کرده است و خوشبختانه 4 مقاله از نوشته های با ارزش ایشان در این وبلاگ منتشر شده اند. بنده شخصا از این مقاله نکات بسیار خوبی یاد گرفتم. بخصوص یکی از ترفندها که حاضرم به خاطر همان یک نکته بارها این مقاله را ترجمه کنم چه رسد به خواندنش.]

برای بسیاری از ما تنها فرصت لذت بردن از سرگرمی مورد علاقه مان فقط در آخر هفته هایی است که با جمعیت زیاد ماهیگیران روبرو می شویم. شاید دریاچه محل صید شما محلی به اندازه چند هکتار باشد که ماهیان خوب و زیادی برای صید داشته باشد اما به محض اینکه تعداد زیادی ریسه و طعمه و قلاب شروع به چکش کاری آب بکنند کپورها از منطقه خطر دور می شوند و به طور طبیعی از فاصله پرتاب یک کپورگیر متوسط که حدود 80 متر است دورتر میروند.

به همین علت وقتی کنار آب می رسیم کپورهایی را در حال شنا در فاصله 100 تا 130 متری می بینیم که برای بسیاری از افراد پرتاب تا آن فاصله واقعا دست نیافتنی است. در چنین شرایطی بسیاری از ماهیگیران برای چنین پرتابی تلاش می کنند و به چند دلیل موفق نمی شوند: شاید ریسه هایشان برای پرتاب دور مناسب نیست؛ ممکن است چرخهایشان به اندازه کافی نخ نمیگیرد؛ یا نخشان خیلی ضخیم و سیم مانند است. شاید چوبشان دارای تست خمش پایین و خیلی نرم است؛ یا چنان سفت که نمی توان بیش از حد فشار وارد کرد. البته ممکن است تکنیک پرتاب صحیح را نمیدانند. هر گونه ترکیبی از این مشکلات شما را از پرتاب دور محروم خواهد کرد. بیایید به نوع تجهیزاتی که برای پرتاب دور نیاز داریم نظری بیفکنیم؛ با چوب ماهیگیری شروع کنیم.

یک چوب خوب برای پرتاب  لازم نیست که اکشن دسته جارو را داشته باشد اما واقعا محتاج داشتن قسمت تحتانی و میانی قدرتمند و نوک سریع است. این موضوع به این معنی است که در طی مراحل پرتاب، به دلیل سرعت پرتاب و وزن سرب، چوب تحت فشار بسیار زیادی قرار خواهد گرفت. فشار وراده بر چوب و توانایی چوب برای تحمل این فشار چیزی است که سرعت را به وزنه منتقل خواهد کرد و همین سرعت است که شما را موفق خواهد کرد.

اکثر چوبهای کپور با طول 12 فوت و تست خمشی در بازه 75/2 پوند تا 5/3 پوند به بازار می آیند. تست خمش چوب بهترین معیار برای مقدار وزنه قابل پرتاب با آن است. مثلا چوبی با تست خمش 75/2 پوند می تواند وزنه ای از 5/2 تا 25/3 اونس را پرتاب کند. برای پرتاب دور ما به پرتاب ریسه های سنگین تری از 5/3 تا 4 انس نیاز داریم. بنابراین به چوبی با تست خمش 25/3 تا 5/3 پوند نیاز خواهیم داشت.

برای پرتاب دور به جای چوبهای 12 فوتی، از چوبهای بلندتر 13 فوتی استفاده کنید. این چوبها کمان پرتاب بزرگتری را در اختیار ما قرار میدهند که سرب را سریعتر از چوبهای 12 فوتی به سرعت می رساند و فاصله را بیشتر می کند. یک مارک خوب بخرید. نیازی ندارید برای پرتاب بلند چوبهایی به قیمت 400 پوند بخرید. چوبهای پرتاب بلند من چوبهای Greys Torsion به طول 13 فوت و با تست خمش 5/3 پوند هستند. چوبهای ارزانی نیستند اما اگر کیفیت می خواهید باید بهایش را بپردازید.

الان چوبهایمان ردیف شده اند، باید دقتمان را به چرخ و نخ مورد نیاز برای اینکار معطوف کنیم. چرخ ماهیگیری باید کارهایی مانند نگهداشتن نخ، داشتن کلاچی نرم، و برگرداندن ریسه را به خشکی انجام دهد. همه چرخها این کارها را انجام میدهند؛ اما برخی بهتر از چرخهای دیگر.

چرخ ماهیگیری باید به حد کافی نخ بگیرد تا در حین پرتاب اسپول سریعا خالی نشود و از اصطکاک بین نخ و لبه اسپول در زمان خروج نخ جلوگیری شود. چرخی را انتخاب کنید که اسپول بزرگی داشته باشد؛ همچنین باید کلاچ نرم و قابل تنظیمی، ترجیحا در جلوی چرخ، داشته باشد و دارای قابلیت جمع کردن عالی باشد مخصوصا با یک کپور بزرگ که به انتهای نخ وصل است. چرخ (بالایی) Shimano Poweraero با کلاچ بیت رانر سریع Mk11 و یا چرخ (پایینی) Diawa Tournament ISO QD به طور کامل همه مشخصات مورد نظر شما را برای پرتاب بلند دارا هستند.

قبل از انتخاب نخ باید اطلاعاتی را درباره دریاچه محل صیدمان به دست آوریم. اگر این آب جایی پر از گیر و مانع است، نخی با قطر کم از عهده کار بر نمی آید بنابراین باید نخی با قطر بیشتر و مواد قابل اعتمادتر انتخاب کنید. اما این موضوع مقدار پرتاب را کاهش  میدهد. در دریاچه هایی که بستری تمیز و بدون گیر و مانع دارند و همچنین کف دریاچه دارای رگه هایی از سنگ نیست که نخ را برش دهد به آسانی با نخی به تست 12 پوند ماهیگیری کنید. اما در صورت وجود موانع و علف انتخاب نخی با تست 16 پوند بهتر است.

اخیرا شخصا از نخ Sufix Synergy با تست 12 پوند استفاده می کنم. نخی نرم و عالی است که به خوبی در آب فرو میرود و گره زدنش راحت است. اندازه این نخ برای تست 12 پوند مساوی 3/0 میلیمتر است که برای پرتاب قطری عالی است. نخ خوب دیگری Diawa Sensor است که با هزینه کمتری می توان تهیه کرد و البته نخ Terry Eustace Pro Clear با هزینه ای نسبتا بیشتر. هر دو نخهایی ایده آل هستند.

در هنگام بستن اولیه نخ به چرخ دقت کنید که نخ طوری روی اسپول جمع شود که با بالایی ترین لبه اسپول موازی باشد تا مطمئن شوید که در هنگام خروج نخ از چرخ، کمترین اصطکاک بین نخ و لبه اسپول برقرار باشد.

حال که نخ را روی چرخ جمع کرده ایم نوبت به بررسی لیدر می رسد. لیدر به انتقال تمام نیروی شما به سرب و ریسه کمک میکند البته به گونه ای که نخ اصلی شما پاره نشود. بسیاری از کارخانه های سازنده لیدرهای باریک منوفیلامنت با تست 15 تا 45 پوند را ارایه می کنند. این نخها عمل می کنند اما دو مشکل دارند. لیدری با تست 45 پوند بسیار قطور است و گره هایی که می زنید بزرگ و بدقواره به نظر خواهند رسید و همچنین به علت خاصیت کشسانی نخهای پلاستیکی مقداری از نیروی اولیه پرتاب در مراحل اولیه پرتاب از بین  می رود.

اگر در دریاچه محل صید شما استفاده از لیدرهای تابیده مجاز است، لیدر تابیده با تست 45 یا 50 پوند هر دوی این مشکلات را حل می کند چراکه هم قطر کمی دارد و کشسانی آن صفر است. لیدر را با گره Carrot یا گره ساده double grinner به نخ اصلی ببندید و طول لیدر را طوری تنظیم کنید که حدود 4 دور به دور اسپول بپیچد. البته طبیعی است که لیدر از میان همه حلقه های چوب نیز رد خواهد شد.

مورد بعدی ریسه است. دو ریسه پرتاب بلند سریعا به ذهن خطور می کنند. ریسه Chod و ریسه هلیکوپتری. این ریسه ها به علت قرار گرفتن سرب در انتهای نخ در هنگام پرتاب عملکرد خوبی دارند. این ریسه ها احتمال گیر کردن و بهم پیچیدن ریسه را کاهش می دهند اما جذابیت ریسه را نیز کاهش میدهند. کیسه های PVA هم در طول پرتاب و هم در زمان ورود به آب باعث بهم پیچیدن و گیر کردن ریسه  میشوند. بنابراین ناچاریم ریسه هایمان را برای پرتاب بلند تنظیم کنیم. من برای این کار دو نوع ریسه عالی دارم.

اولی یک ریسه هلیکوپتری ساده است که قسمت انتهایی آن لیدری از جنس تابیده با هسته سرب است. از دو دانه bead برای مهار کردن اتصال قلاب روی لیدر هسته سربی استفاده می کنم.

ریسه بعدی ام، کیسه پی وی ای ساده از شرکت Fishing Bag است. این کیسه یک کیسه پی وی ای ضخیم مخروطی شکل است که دارای قسمت بازی در انتهاست. می توانید با این سیستم از ریسه متحرک یا ریسه هلیکوپتری ساده استفاده کنید. همچنین ریسه های دارای گیره ها و سربهای آزاد شونده نیز با این کیسه قابل پرتاب است و شانس استفاده از سربهای آیرودینامیکی را در محلهای پر از گیر و مانع از ماهیگیر سلب نمیکند. دیگر مزیت این کیسه ها این است که می توانید داخل آنها از موادی با رطوبت بالا نیز استفاده کنید. کافی است با سرب بزرگی سوراخ انتهای کیسه را پوشش دهید تا این کیسه بسیار مقاوم مسافت طولانی با سرب شما همسفر شود.

اکنون دیگر همه لوازم را مرتب کرده ایم و آماده پرتاب هستیم. قبل از پرتابی که بسیار جدی است باید دوباره از درست بودن وسایل اطمینان حاصل کنیم. بررسی کنید که محل اتصالات چوب ماهیگیری سفت بوده و حلقه های چوب در یک راستا باشند. از محکم بودن محل اتصال چرخ نیز مطمئن شوید. کلاچ را تا آخر ببندید. نمی توان این ریسک را پذیرفت که کلاچ در حین پرتاب باز باشد و فشار زیاد پرتاب باعث شود لغزش نخ زیر انگشتتان برشهای عمیق در انگشت ایجاد کند. جهت ایمنی بیشتر از محافظ انگشت یا دستکش پرتاب استفاده کنید. از قوی بودن گرههای لیدر و ریسه مطمئن شوید. با این بازرسی اولیه آماده اید که برای پرتاب افق را نشانه بگیرید.

اکثر ماهیگیرانی که در کنار آب دیده ام دارای تکنیک درست پرتاب هستند و می توانند تا 150 متر پرتاب کنند. اما بیشتر ماهیگیران با بازوهای خمیده و چوب نزدیک به بدن پرتاب می کنند و چوب را با زاویه ای نگه میدارند که شیب پرتاب معادل 45 درجه را ممکن می سازد. این شیب برای یک پرتاب کاملا دور اصلا مناسب نیست.

وضعیت بدنی مطلوب برای پرتاب دور از بالای سر عبارت است از بازوان کاملا صاف (همانند تصویر)، که چوب را کاملا دور از بدن نگه دارند. این استیل بدنی شیب 100 درجه ای را در حین پرتاب ممکن می سازد که بیش از 2 برابر مقداری است که با بازوان خمیده حاصل می شود. دست راست که چوب را بالای سر نگه میدارد کاری ندارد مگر اینکه به عنوان نقطه اتکای چرخش چوب در حال وارد شدن نیروی زیاد توسط دست چپ باشد.

وقتی آماده باشید باید ترکیبی از حرکات دست و پا را برای پرتاب به کار ببندید. باید از پاها و بدنتان نیز برای اعمال نیروی بیشتر بهره بگیرید. در حالی که چوب را با بازوان کشیده در بالای سر دارید وزن بیشتری را روی پای پشتی وارد کنید و در تمام طول این کار باید ریسه و سرب آرام و بی حرکت باشند و حرکت پاندولی نداشته باشند. اکنون گامی آرام و محکم به جلو بردارید و در حین این کار برای عمل پرتاب به جلو خم شوید یعنی همزمان با گام رو به جلو بون را به جلو خم کرده و دست چپ را با نیروی تمام و فنروار به سمت بدنتان بکشید. وقتی سرب رها شد نوک چوب را در مسیر حرکت سرب بالا بگیرید،45 درجه. این کار خروج مداوم و بهینه نخ از حلقه های چوب را تضمین می کند و هر گونه اصطکاک احتمالی را از بین میبرد.

بعد از خوردن سرب به سطح آب منتظر فرو نشستن سرب در کف آب شوید. نخ اضافی را جمع کنید. نوک چوب را در آب فرو ببرید تا نخ در آب فرو برود. سپس چوب را روی بازر بگذارید.

نکته کلیدی پرتاب بلند در بهینه سازی لوازم برای اینکار و تمرین و ممارست مداوم برای کسب مهارت لازم در اینکار است. همیشه موارد ایمنی را طوری در نظر بگیرید که مطمئن باشید با پرتاب دور ماهیگیران دیگر را در معرض خطر قرار نمی دهید. اگر نخ پاره شود سرب می تواند مسافت واقعا زیادی را در هوا طی کند. بنابراین همیشه درباره ایمنی فکر کنید.

​شی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *