آموزش ماهیگیری

انتخاب نخ اصلی

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری تولیدات نخهای اصلی کمپانی های ماهیگیری در بازار موجودند و جای تعجب نیست اگر ماهیگیران تازه کار هنگام مواجهه با این محصولات احساس سرگردانی نمایند. در این مقاله من در ارتباط با نخهای منوفیلامنت نایلونی و محصولات مشابه سخن خواهم گفت و با نخهای تابیده کاری نداریم.

قبل از هر چیز بیایید دو واژه را مورد بررسی قرار دهیم. یکی نخ فلوروکربن است که شما در بازار خواهید دید. این نوع نخها دو گونه هستند: نخهای فلوروکربن معمولی و نخهای فلوروکربن پوشش دار. این نوع نخها از جمله نخهای با کیفیت هستند و قسمت فلوروکربنشان به نخ ضریب انکسار نوری را میدهد که شبیه آب است و فرض بر این است که در زیر آب این نخها نامرئی باشند. در کل به عنوان نخ اصلی فقط نخهای فلوروکربن پوشش دار توصیه می شوند و نخهایی که همه قسمتهایشان فلوروکربن هستند عموما به عنوان نخ اتصال قلاب به کار می روند.

واژه دیگر “کوپلیمر” است. این نخها شکل مدرن نخهای پلاستیکی هستند که از ترکیب متفاوتی برای ساخت نخ استفاده می کنند و برخی از این نخها در ساختار اصلیشان منوفیلامنت نیستند. در حقیقت این نخها از تعدادی رشته باریک پلاستیکی تشکیل یافته اند که به شکل واحد به نظر می رسند و عموما نسبت به نخهای منوفیلامنت پلاستیکی و تک رشته ای کمی مقاومترند.

چگونه نخ ماهیگیری بخریم؟

تست پارگی (BS)

رایجترین شیوه برای توصیف قدرت یک نخ همین واژه است که معمولا به وسیله همه ماهیگیران استفاده می شود. البته این فقط نصف ماجراست چرا که در اکثریت قریب به اتفاق موارد نخها در نقطه ذکر شده در بسته بندی پاره نمی شوند و بعضی تولید کننده ها دوست دارند که ماهیگیران در این باره با اغراق سخن بگویند مثلا: ” نخی خریدم که تست پارگی آن 12 پوند است اما با 20 پوند پاره می شود.” دلیلش چیست؟ اغلب قطری که برای نخ بخصوصی اعلام شده است بسیار ضخیم تر از چیزی است که تست پارگی آن اعلام می شود. مثال بالا را در نظر بگیرید. نخ 12 پوندی مذکور قطر 35 صدم میلی متری دارد. اگر نخ دیگری از تولید کننده ای متفاوت را ببینید متوجه می شوید که برای نخ با قطر 35 صدم میلی، تست پارگی 15 یا حتی 18 پوند بیان کرده است. 18 پوند به 20 پوند خیلی نزدیکتر است.

خب! با توجه به تست نخ بخریم یا با توجه به قطر؟ در واقع جواب قاطعی نمیتوان برای این سوال در نظر گرفت چرا که همه نخها متفاوتند و گرمای اعمال شده در طی فرایند تولید می تواند این موضوع را شدیدا تحت تاثیر قرار دهد. برخی نخها را با این عنوان که اضافه شدن طولشان را کنترل کرده اند در بازار به فروش می رسانند. به این معنی که افزایش طول معمول نخهای پلاستیکی را در کارخانه به آن اعمال کرده اند و در هنگام صید این افزایش طول به حداقل خواهد رسید. چنین نخهایی قطر کمتری نیز دارند. از چنین نخهایی انتظار قدرت بالا، افزایش طول کم، قطر کم، و اعمال ضربه فوری به ماهی در حین بازی را خواهیم داشت.

برای تست نخها استانداردی وجود دارد. استاندارد EFTTA (the European Fishing Tackle Trade Association) که تولید کننده ها نخهایشان را برای تست به این موسسه ارسال می کنند. در مورد نحوه دقت و صحت این تستها نظری ندارم اما آمار تستی که این موسسه ادعایش را دارد به شرح زیر است:

11 درصد نخهای تست شده بهتر از مقدار ذکر شده روی بسته هاست.

5 درصد نخهای تست شده 50 درصد مقدار ذکر شده روی بسته قدرت دارند.

36 درصد نخهای تست شده از 30 تا 50 درصد کمتر از مقدار ذکر شده روی بسته قدرت دارند.

26 درصد نخهای تست شده از 20 تا 30 درصد کمتر از مقدار ذکر شده روی بسته قدرت دارند.

22 درصد نخهای تست شده تا 20 درصد کمتر از مقدار ذکر شده روی بسته قدرت دارند.

و در کل

قدرت کلیه نمونه های 83 درصد شرکتهای تولید کننده کمتر از چیزی است که ادعایش را دارند.

قدرت بعضی نمونه های 9 درصد شرکتهای تولید کننده کمتر از چیزی است که ادعایش را دارند.

قدرت همه نمونه های 8 درصد شرکتهای تولید کننده با ادعایشان مطابقت دارد.

اعتماد به نفستان بالا رفت؟ نکته در اینجاست. برای خرید نخ هم از قطر و هم از تست کمک بگیرید. من جدولی دارم که از آن استفاده میکنم.

نخهای تا 15 صدم میلی قطر= تست 2 تا 3 پوند

نخهای با 20 صدم میلی قطر= تست 4 تا 5 پوند

نخهای با 23 صدم میلی قطر= تست 5 تا 7 پوند

نخهای با 25 صدم میلی قطر= تست حدود 8 پوند

نخهای با 28 یا 29 صدم میلی قطر= تست 10 پوند

نخهای تا 30 صدم میلی قطر= تست 12 پوند

نخهای تا 35 صدم میلی قطر= تست 15 پوند

نخهای تا 38 صدم میلی قطر= تست 18 پوند

شاید نخی بخرم که روی بسته تست 10 پوند با قطر 25 صدم میلی متر قید شده باشد. من تست 8 پوند را برایش در نظر می گیرم. شکی ندارم که اگر تستش کنم حتی بالاتر از 10 پوند را هم دوام می آورد. اما با مقداری که خودم در نظر گرفته ام می توانم به این نخ اتکا کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *